Instructor Bio

Türk edebiyatı araştırmacısı, akademisyen, profesör. 12 Şubat 1961’de, Denizli’nin Kızılcabölük beldesinde doğdu (1961). Cumhuriyet İlkokulu’nda (1974) ve Denizli Lisesi''nde okudu (1978). Uludağ Üniversitesi Necati Bey Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu (1984). Gazi Üniversitesi'’nde "Hayretî Dîvânı''nda Din ve Tasavvuf" konusunda yaptığı teziyle Yüksek lisansını (1986); "Yûnus Emre Dîvânı-İnceleme-Tenkitli Metin" adlı teziyle doktorasını tamamladı (1990). Silvan Endüstri Meslek Lisesi'nde Edebiyat Öğretmenliğinden sonra (1985-1986) Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1993-2000 yılları arasında MEB Yayınlar Dairesinde Yayın Kurulu üyesi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Mustafa Tatçı’nın, Klasik Türk Edebiyatı ve özellikle Türk Tasavvuf Edebiyatı sahasında yayımladığı pek çok araştırması vardır. Ahmed Yesevî, Yûnus Emre, Niyâzî-i Mısrî ve Şabân-ı Velî okuluyla ilgili önemli araştırmalara imza attı. TRT’de bazı belgesellerde metin yazarlığı ve danışmanlıklarda bulundu. Yurt içinde ve dışında çok sayıda konferanslar verdi.

Makaleleri Erguvan Dergisi, Türk Kültürü, Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi, Türk Folkloru, Dolunay, Türk Yurdu, Millî Kültür, Karınca, İlk Yaz, İslâmî Edebiyat, Millî Eğitim, Halil F.Alasya Armağanı, Diyanet Gazetesi, Altınoluk, Mim Dergisi, Tercüman, Türk Edebiyatı, Dergâh, Türk Dili, Türk Halk Kültürü Araştırmaları, Diyanet Dergisi, Tarih ve Toplum, Kanat Edebiyat, Türk Dünyası Araştırmaları, Yedi İklim, Journal of Turkish Studies gibi dergilerde yayımlandı.

Yunus Emre Divanı adlı çalışması 1990’da İş Bankasının açmış olduğu Yunus Emre Sevgi Yılı Eser Yarışmasında ödüle layık görüldü. Eskader’in 2012 Üstün hizmet ödülünü aldı. Tatcı, Ebru hanımla evli olup Hamid ve Nezahat’in babasıdır.