Didem Tarlalı

Eğitmen Biyografisi

Didem Tarlalı Hikâye anlatıcısı, eğitmen. Babaannesinden dinlediği masallarla büyüdü.

Uludağ Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dinler Tarihi bölümlerinde okudu. Anadolu Masalları ve Arketipler konusunda çalışıyor.

Yücel Balku Yazın Atölyesi’nde Öykü ve Yazın, Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama eğitimleri gördü. Çağdaş Masal Anlatıcısı Jean Porcherot’u idolü olarak seçti; İranlı Sanatçı Sanaz Taj’dan Konsantrasyon ve Hayal Gücü, Psikolojik Jest ve İmgelem, Ses, Nefes, Oyunculuk; NKOG’den Yaşam Koçluğu, NLP, Öğrenci Koçluğu eğitimi aldı. İKSEV Uluslarası İzmir Festivali’nde Yolculuk projesi ile büyüklere masallar anlattı. Efes Antik Kenti’nde, Almanya Essen’de, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’nde, Yunanistan’da hem yetişkinler hem çocuklar için masal performansları gerçekleştirdi, atölyeler düzenledi. İstanbul ve Kilis’teki mülteci çocuklarla çalıştı, Benim Hikâyem Projesiyle çocukların yazdığı öykülerden oluşan bir kitap hazırladı. Kalbim Zamana Böyle Direniyor isimli bir şiir kitabı vardır.

Didem, okullarda ve kurumlarda Sanatsal Anlatım eğitimleri veriyor; müzelerde, kültür merkezlerinde, üniversitelerde, okullarda, hastanelerde yetişkinlere ve çocuklara umutla hikâyeler anlatıyor; masalların şifa verdiğine inanıyor.

Atölyeleri