Çocuklarla Masal Atölyesi (17 Ağustos 2022)

AçıklamaEğitmenHakkında YazılanlarAçıklama Her çocuk yaratma içgüdüsüyle hayaller kurarak yazabilir, bir hikaye anlatabilir. Fakat çocuklar bunu yaparken genellikle "giriş-gelişme-sonuç" kalıbına takılıyor, kendi duygu ve düşüncelerinden uzakta metinler yazıp anlatıyorlar ve çoğu zaman yazmaktan uzaklaşıyorlar. Bu mini atölye çalışmasında öyküler yazacağız, şiirler okuyacağız, masallar anlatacağız... Böylece içlerindeki yazma ve anlatma isteği yeniden canlanacak; duyularını daha etkili kullanmayı, [...]

Her çocuk yaratma içgüdüsüyle hayaller kurarak yazabilir, bir hikaye anlatabilir. Fakat çocuklar bunu yaparken genellikle “giriş-gelişme-sonuç” kalıbına takılıyor, kendi duygu ve düşüncelerinden uzakta metinler yazıp anlatıyorlar ve çoğu zaman yazmaktan uzaklaşıyorlar.

Bu mini atölye çalışmasında öyküler yazacağız, şiirler okuyacağız, masallar anlatacağız… Böylece içlerindeki yazma ve anlatma isteği yeniden canlanacak; duyularını daha etkili kullanmayı, hayal güçlerini geliştirmeyi öğrenecekler ve sözcüklerin gücünü keşfederek içlerinden geldiği gibi anlatabilecekler.

Tarih: 17 Ağustos 2022, Çarşamba
Saat: 20.30 – 22.00
Süre: Tek oturumda 1 ders toplam 1.5 saat işlenecektir.
Yaş aralığı: 7,8,9 yaş (1. Sınıfı bitirmiş, 2 ve 3. Sınıf Öğrencileri)
Dersin veriliş biçimi: Çevrimiçi (Online) yapılacaktır.
Ders işleme tekniği: Katılımcıların kamerası açık olmalı, interaktif bir atölye çalışması olacak.
Malzemeler: Renkli kalemler/ boyalar, kalem, A4 Kağıtlar.

Didem Tarlalı, hikâye anlatıcısı ve eğitmen. Babaannesinden dinlediği masallarla büyüdü.

Uludağ Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dinler Tarihi bölümlerinde okudu. Anadolu Masalları ve Arketipler konusunda çalışıyor.

Yücel Balku Yazın Atölyesi’nde Öykü ve Yazın, Çağdaş Drama Derneği’nde Yaratıcı Drama eğitimleri gördü. Çağdaş Masal Anlatıcısı Jean Porcherot’u idolü olarak seçti; İranlı Sanatçı Sanaz Taj’dan Konsantrasyon ve Hayal Gücü, Psikolojik Jest ve İmgelem, Ses, Nefes, Oyunculuk; NKOG’den Yaşam Koçluğu, NLP, Öğrenci Koçluğu eğitimi aldı. İKSEV Uluslarası İzmir Festivali’nde Yolculuk projesi ile büyüklere masallar anlattı. Efes Antik Kenti’nde, Almanya Essen’de, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü’nde, Yunanistan’da hem yetişkinler hem çocuklar için masal performansları gerçekleştirdi, atölyeler düzenledi. İstanbul ve Kilis’teki mülteci çocuklarla çalıştı, Benim Hikâyem Projesiyle çocukların yazdığı öykülerden oluşan bir kitap hazırladı. Kalbim Zamana Böyle Direniyor isimli bir şiir kitabı vardır.

Didem, okullarda ve kurumlarda Sanatsal Anlatım eğitimleri veriyor; müzelerde, kültür merkezlerinde, üniversitelerde, okullarda, hastanelerde yetişkinlere ve çocuklara umutla hikâyeler anlatıyor; masalların şifa verdiğine inanıyor.

Masallar ruha şifadır

Sözlü geleneğinimizin en önemli değerlerinden masallar artık şehirlerde kök salıyor. Babaannesinden öğrendiği masalları il il gezerek insanlarla paylaşan Didem Köktaş, “Masalların şifa olduğuna inanıyorum” diyor.

Devamını oku: https://www.yenisafak.com/hayat/masallar-ruha-sifadir-2405726

Onun işi masal anlatmak

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Anadolu Masalları ve Arketipler konusunda yüksek lisans eğitimine devam eden Didem Köktaş, umut dolu hikayelerini şehir şehir gezerek yetişkinler ve çocuklarla paylaşıyor.

Devamını oku: https://www.haberturk.com/onun-isi-masal-anlatmak-2021395

Paylaş:

1
Atölye Katılımı

İlk yorumu yazan olun.

Lütfen giriş yapıp yorum ekleyin
Course available for 1 day
Kursu al
30 Günlük Para İade Garantisi

Şunları içerir

Ömür boyu tam erişim
Mobil ve TVden erişim